Pokemon Mega City
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Genul de jocuri video preferat
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime03.08.19 20:13 Scris de Kagome San

» Propunere pentru Simulator!
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime03.08.19 20:11 Scris de Kagome San

» Pokemoni Salbatici
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime13.02.18 21:27 Scris de Hollow

» New Poke Market
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime16.01.18 21:23 Scris de Hollow

» ??? vs Volkner
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime22.12.17 14:48 Scris de Hollow

» Pokemon Gym Leaders (Sinnoh)
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime19.12.17 20:20 Scris de Hollow

» Pokemon Day-Care Couple
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime19.12.17 18:54 Scris de Hollow

» Pokemoni Salbatici
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime13.06.17 22:42 Scris de Hollow

» MarShadow vs Candice
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime07.06.17 14:08 Scris de Strelitzia

» Turneu Alola [FINALA]: Bya VS Andreea
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Icon_minitime19.04.17 13:46 Scris de Hollow

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Starterul de Apa favorit (evoluat)

08.02.17 0:52 Scris de Hollow

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Eb4d1bcac3ca12b531c1c9f88c91728a

Intre Greninja, Primarina si Samurott...O sa merg totusi cu Samurott~

Comentarii: 1

Starterul de Foc favorit (evoluat)

08.02.17 0:49 Scris de Hollow

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Ea3d0b7610a2834bdd69873b52a0eb69

Charizard forever! ~w~ OwO

Comentarii: 1

Starterul de Iarba favorit (evoluat)

08.02.17 0:40 Scris de Hollow

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie 56d417aeefe775a7fe6f8209e8f5a2b2

Al meu e Decidueye ~w~

Comentarii: 1

Melodia preferata a rivalilor

24.01.17 17:24 Scris de Hollow

Spoiler:


Trebuie sa recunosc...Melodia lui Gladion e de departe cea mai frumoasa dintre toate O3O (parerea mea xD). Dupa imi place cea din B/W (si a lui N, si a lui Cheren/Biancai). Si melodia lui Wally din ORAS e draguta ~w~

Comentarii: 1

Melodia de lupta a principalilor legendari

24.01.17 16:08 Scris de Hollow

Spoiler:


Cat pe-aci ca melodia din Sun/Moon sa o intreaca pe cea din Diamond/Pearl in topul meu...Cat pe-aci ~u~. Preferata mea ramane cea a legendarilor din Diamond/Pearl, urmata de cea a legendarilor din Sun/Moon.

Comentarii: 1

Melodia preferata a sefilor echipelor antagonice

24.01.17 15:27 Scris de Hollow

Here::


Melodia lui Lysandre e preferata mea dintre toate, urmata de cea a lui Cyrus si a lui Guzma, care sunt amandoua pe locul doi la mine O^O.

Comentarii: 1

Melodia preferata de la echipele antagonice (de lupta)

24.01.17 15:05 Scris de Hollow

Exprimez votre opinion, s'il vous plait O^O.

Aici sunt :

(Daca n-am pus vreuna, anuntati.)

Mine is Team Plasma (B/W) OAO. Urmata indeaproape de melodia angajatilor fundatiei din Sun/Moon (prea tare! O3O)

Comentarii: 1

Pokemon Generations: episodul preferat

06.01.17 18:27 Scris de Hollow

Episoadele:


Toate au fost frumoase si chiar sper ca din ele sa iasa pe viitor un intreg anime...E cel mai tare stil de animatie de pana acum la Pokemon, in opinia mea *^*.
Episodul meu preferat e 15 ~//w//~. Cel mai mult mi-a placut dintre toate~ Iar dupa vin 14, 13, 8, 11, 10 in topul meu. Si apoi restul...

And what …

[ Lectura completa ]

Comentarii: 1

Pokemonul vostru preferat

23.01.11 11:55 Scris de Mew_151

Banuies ca toti de aici au un pokemon preferat! dar care e? aici puteti sa spuneti care e pokemonul vostru preferat sau chiar sa posati imagini!
Al meu e......... Mew shiny de obicei el are ochi caprui I love you dar imi place si mew normal! deci al vostru care e? puteti pune mai multi pokemoni!





Comentarii: 11

Statistici
Avem 172 membri înregistrați
Cel mai nou utilizator înregistrat este: Strelitzia

Membrii nostri au postat un numar de 125213 mesaje în 666 subiecte
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Parteneri / Partners
forum gratuit
Galerie


NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Empty

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie

In jos

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Empty NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie

Mesaj  Hollow 18.05.13 23:55

NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Logo_big

Bine ati venit, fani ai fenomenului anime, la cea de-a 7-a editie a celei mai mari incursiuni, din Romania, in Japonia! Se numeste NijiKon, festivalul adresat fanilor anime, manga, comics etc. din Romania, creat de romani, pentru a aduce mai aproape Tara Soarelui Rasare de noi. Iata cateva informatii introductive despre acest eveniment:

"Nijikon este cea mai mare conventie anime din Romania. Scopul ei este sa aduca laolalta fani manga/anime din toate colturile tarii, sa atraga producatori, distribuitori si agenti economici din domeniu si sa dezvolte piata anime si manga de la un statut de nisa la unul de mainstream.

Segmentul de varsta caruia i se adreseaza evenimentul este cel de 12-30 de ani. Desi domeniul principal pe care il acopera este cultura pop japoneza, in special anime si manga, evenimentul se adreseaza si iubitorilor de jocuri video, hobby games, muzica etc.

Prima editie a conventiei a avut loc in Octombrie 2007, in incinta Muzeului National de Arta Contemporana. Aceasta a reusit sa stranga aproape 1500 de vizitatori, fiind un succes suficient de mare incat sa se organizeze o a doua editie, de data aceasta intr-un mod ceva mai profesional.

Nijikon 2008, cu cei aproape 3000 de vizitatori stransi in doua zile, a dovedit ca piata anime/manga romaneasca are un real potential. Editia a treia, Nijikon 2009, a adunat in jur de 3100 de participanti, urmata de Nijikon 2010, care a depasit aceasta cifra, apropiindu-se de 3500.

Nijikon 2011 a atins acelasi plafon, dar pentru 2012 ne propunem sa il depasim si sa ne indreptam spre 4000, apropiindu-ne astfel de evenimente europene cu vechime chiar mai mare decat a noastra."

 NijiKon 2012 a fost o experienta unica pentru mine, dar si prima mea participare la un eveniment de acest gen, organizat in Bucuresti, in cadrul Palatului Copiilor, o cladire relativ mare, pe 2 nivele, ce a gazduit tinerii, dar si adulti pasionati de tema festivalului, intr-o atmosfera placuta, acompaniata de muzica, proiectii de AMV, video, anime, dar si de un personal amabil si prietenos ce-ti explica orice nelamurire. De asemenea, prezenta unui grup de straini, din care englezi, si chiar si un japonez nativ, au fost centrul atentiei cand s-au plimbat pe coridoare, printre oamenii de acolo, costumati in Cosplay-uri create de dansii, facand demonstratii scenice in pielea personajului ales. Personal, am fost profund impresionata de munca depusa pentru realizarea unui astfel de costum, manual, caruia i se adaugau efecte sonore (Lord Vader a fost un bun exemplu).
 Pe langa acestea, impresiile pozitive cu privire la conventie nu au incetat sa apara, pe parcursul zilei. Am invatat ce inseamna Shodo, si anume arta de a scrie caligrafic numele in limba japoneza. Bineinteles ca nu am ratat ocazia sa-mi procur propriul nume frumos scris cu cerneala neagra, pe care il pastrez si acum, facilitate intrata in pretul biletului. Pe langa aceasta, am avut onoarea sa imbrac un Kimono autentic, adus din Japonia, de culoare albastra cu modele inflorate negre, descoperind astfel cat de mult dureaza si cat de complicat este sa-l imbraci (trebuie mentionat ca acest proces a durat 15 min, dintre care 10 doar aranjarea fundei la spate).
 Standurile cu suveniruri au fost si ele pe lista invitatilor, inclusiv a mea. Edituri si magazine precum MangaShop, CosplayGen, MangaZen, dar si multe altele, ne-au adus, spre incantarea tuturor, o multitudine de publicatii traduse in engleza (manga, carti, reviste, fanbooks), cat si originale, in lb japoneza.
 Ce mai trebuie mentionat? Atelierele de origami, bead-art, drawing cu tableta grafica nu au lipsit, ba chiar au fost aproape de limita suprapopularii cu fani. In ciuda a celor peste 3000 de oameni prezenti, nu a fost aglomeratie, desi nimeni nu se astepta ca acest prag sa fie depasit, si inca cu mult.
 In concluzie, dupa o zi unica, ce m-a adus in raiul oricarui fan Japonia, m-am intors acasa cu o amintire extrem de placuta. Personal, va recomand cu cea mai mare caldura sa onorati cu vizita acest festival, NijiKon, si anul acesta, pentru cei ce au mai fost deja. Pentru fanii ce abia acum afla sau au ocazia sa mearga, nu ratati oportunitatea. Va garantez ca va veti aminti cu placere de zilele petrecute acolo.

Nijikon 2013 va avea loc in perioada 2-3 noiembrie, la Turbohalle, Bucuresti. Abia astept, si sunt sigura ca si voi, acest eveniment!

Poze de pe internet:
NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Img_4710 NijiKon 2013! Conventia ajunge la cea de-a VII-a editie Img_3410
Hollow
Hollow
Admin
Admin

Taur Tigru
Mesaje : 61399
Puncte / Points : 62303
Reputatie : 42
Data de inscriere : 26/09/2009
Varsta : 25
Localizare : Unova, Nimbasa City

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum